Otwarto najwyższy budynek na świecie – Burj Dubaj liczy 828 metrów!

0104-dubai-downtown-burj-dubaiDzisiaj nastąpiło otwarcie najwyższego wieżowca świata. Dokładna wysokość Burj Dubai, czyli wieży Dubaju do ostatniej chwili trzymana była w tajemnicy. Okazało, że ma 828 metrów wysokości. Głównym architektem budynku jest chicagowianin Adrian Smith, największy specjalista od rekordowych wysokościowców w skali całego globu.

Strzelista budowla zwieńczona iglicą będzie więc dwukrotnie wyższa od nowojorskiego Empire State Building. Prześcignie też najwyższą konstrukcję wzniesioną przez człowieka – nieistniejący już maszt radiowy w Konstantynowie koło Gąbina, wysokości 646 metrów.

Budowa kosztowała przeszło 1 miliard 100 milionów euro. Wieżowiec konstrukcji stalowej, ze szklanymi ścianami, ma 169 pięter. Wewnątrz znajdzie się około tysiąca luksusowych mieszkań i apartamentów oraz hotel zaprojektowane przez Giorgio Armaniego.

Ponadto na 76. piętrze wybudowano basen, a na 158 piętrze – meczet. Ze względu na wysokość, wieżowiec przekroczy kilka stref klimatycznych – temperatura na wierzchołku będzie średnio o 10 stopni niższa niż na poziomie morza.

Miejscowa prasa informuje, że nad bezpieczeństwem uczestników hucznej imprezy otwarcia wieży będzie czuwać ponad tysiąc funkcjonariuszy – ochroniarzy i policjantów.

Budowę wieżowca rozpoczęto w 2004 roku. W Dubaju, którego populację w 90 procentach stanowi ludność napływowa, głównie z Azji, 50 procent mieszkańców jest zatrudnionych w handlu nieruchomościami i w budownictwie.

Jest budynkiem z największą liczbą kondygnacji (169 pięter), tytuł ten odebrał naszemu Willis Tower, powszechnie znanemu jako Sears Tower (108 pięter).

Początkowo Burj Dubai miał mieć wysokość około 560 metrów i wykorzystywał projekt niewybudowanej nigdy wieży Grollo Tower w Melbourne w Australii. Niedługo potem firma Skidmore, Owings and Merrill nadała budynkowi obecny kształt i wygląd podnosząc jego wysokość do 650, a później do 705 metrów. Główny architekt, Adrian Smith uznał jednak, że górne partie budynku nie wyglądają odpowiednio i postanowił jeszcze bardziej zwiększyć wysokość konstrukcji, by nadać wieżowcowi smuklejszy wygląd. Szczytowe partie budynku, od piętra 154 wzwyż są zbudowane tylko na lekkiej stalowej konstrukcji, zamiast żelbetowego szkieletu, jak niższe piętra.

DOTYCHCZASOWE NAJWYŻSZE BUDYNKI NA ŚWIECIE

1.  Taipei  101                                                              Taipei             Tajwan         509 m     101 pięter
2.  Shanghai World Financial Center     Szanghaj         Chiny         492 m     101
3.  Petronas Tower                                              Kuala Lumpur     Malezja         452 m     88

3.  Petronas Tower                                              Kuala Lumpur     Malezja         452 m     88
5.  Willis Tower                                                      Chicago         USA         442 m     108
6.  Jin Mao Tower                                                 Szanghaj         Chiny         421 m     88
7.  Two International Finance Centre  Hongkong     Hongkong     415 m     88

8.  CITIC Plaza                              Kanton         Chiny         391 m     80
9.  Shun Hing Square                                         Shenzhen     Chiny         384 m     69
10. Empire State Building                              Nowy Jork     USA         381 m     102

IAR, AFP, Reuters, wikipedia, meritum.us

0104-burj-dubai


About The Author

Number of Entries : 757

Leave a Comment

© 2012 Meritum.us

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.
Scroll to top